Przeglądając ofertę zapachów, od razu można zauważyć, że niektóre z nich to wody perfumowane, a inne to wody toaletowe. Perfumy to tak naprawdę rzadkość. Jeżeli zależy ci na trwałości woni, na pewno zastanawiasz się, który z tych produktów będzie cię dłużej cieszyć zapachem. Co jest mocniejsze: woda toaletowa czy perfumowana? Który z tych produktów gwarantuje trwalszy zapach? Wyjaśniamy!
Sekretem zapachu są olejki eteryczne – ich odpowiednie proporcje i połączenia. Pozyskuje się je najczęściej z surowców roślinnych. Do ich produkcji wykorzystuje się płatki kwiatów, liście, łodygi, a nawet korę drzew, owoce i drewno.
Aby wydobyć z nich esencję zapachową, stosuje się specjalne techniki. Najczęściej służy do tego metoda destylacji parą wodną. Podczas takiego procesu np. na płatki kwiatów kieruje się jej gorący strumień. Uwalnia on cząsteczki zapachowe znajdujące się w surowcach roślinnych i „porywa je”. Następnie para wodna skrapla się. To właśnie wtedy można odseparować olejki eteryczne od skroplonej wody (nie ma szans na to, aby esencja zapachowa rozpuściła się w parze).
W przypadku szczególnie delikatnych surowców roślinnych wykorzystuje się technikę enfleurage. Polega ona na umieszczeniu części rośliny w mieszaninie tłuszczowej. Po pewnym czasie przenikają do niej cząsteczki zapachowe. Następnie taką pomadę wytapia się w niskiej temperaturze i poddaje ekstrakcji, aby mogła powstać esencja danego zapachu. Natomiast w przypadku owoców wykorzystuje się najczęściej wytłaczanie. Zapach pozyskuje się wtedy z ich skórek.
Perfumy, woda perfumowana i toaletowa różnią się od siebie zawartością olejków eterycznych. Im jest ich więcej, tym dany produkt ma trwalszy i wyrazistszy zapach. I tak w:
perfumach znajduje się od 15 do 40% olejków eterycznych,
wodzie perfumowanej jest od 8 do 15% pachnących olejków,
wodzie toaletowej znajduje się od 4 do 8 % olejków eterycznych.
Dlatego zaraz po perfumach najtrwalsza jest woda perfumowana. Jej zapach jest mocny i można go czuć nawet przez kilkanaście godzin. Natomiast woda toaletowa to wybór dla tych, którzy wolą subtelniejsze wonie. Mimo tego i tak – pod pewnymi warunkami – można cieszyć się jej zapachem przez większą część dnia.
Pozostałą część składu perfum, wody toaletowej i perfumowanej stanowią m.in. środki wzmacniające i homogenizujące. W ich formule nie może zabraknąć też rozpuszczalnika, który przesiąka zapachem olejków eterycznych. Jest nim zwykle etanol lub mieszanina lekkich alkoholi alifatycznych.
Nawet najbardziej luksusowa woda perfumowana może być mniej trwała niż toaletowa. Jak to możliwe? Wszystko zależy od umiejętnego przechowywania i aplikowania zapachu na skórę.
Flakony z pachnącymi wodami nie mogą być przechowywane w miejscach, w których byłyby narażone zarówno na promieniowanie słoneczne, jak i wysokie temperatury. Takie czynniki mogą doprowadzić do skrócenia trwałości ich zapachów. Błędem jest także rozcieranie wody perfumowanej czy toaletowej na skórze. To najprostsza droga do tego, aby uszkodzić cząsteczki zapachowe, które nie będą mogły długo uwalniać swojej woni.
Warto też pamiętać, że zapachy lepiej aplikować na te miejsca na ciele, na których skóra jest najcieńsza. Wtedy krew znajdująca się w płycej położonych naczyniach krwionośnych ogrzewa cząsteczki zapachu, a ich woń może w pełni się rozwinąć. Takimi miejscami są dekolt, nadgarstki, szyja zgięcia łokci czy kolan.
Szukasz naprawdę trwałego zapachu? W takim razie wybierz perfumy. Spodziewaj się jednak, że takie produkty słono kosztują. Twoje oczekiwania może jednak z powodzeniem spełnić woda perfumowana, a nawet toaletowa. Pamiętaj jednak, aby odpowiednio aplikować je na skórę i przechowywać we właściwych warunkach. Nie bez znaczenia jest także marka perfum. Markowe produkty, choć kosztują więcej, pozwalają zwykle dłużej cieszyć nos przyjemnym bukietem zapachowym.