Wybierasz dla siebie zapach i widzisz dwa, niemal identyczne flakony – z taką samą nazwą na buteleczce, od tej samej marki, ale… w innej cenie. Przyglądasz się im bliżej i udaje Ci się spostrzec, że masz do czynienia z dwoma różnymi produktami. To woda perfumowana i toaletowa. W którą z nich lepiej zainwestować? Czym różnią się od siebie? Wyjaśniamy!
Wszystkie pieluszki jednorazowe nazywa się zwykle pampersami, natomiast zapachy we flakonach – perfumami. W obu przypadkach jest to ogromne uproszczenie, a nawet błąd.
Aby najlepiej zrozumieć, czym jest woda perfumowana, a czym toaletowa, warto zacząć od początku – czyli od ich produkcji. Perfumiarze komponują zapachy na bazie olejków eterycznych. Pozyskują je z kwiatów, owoców, a nawet z drzew, ich żywicy i mchu. Woń wydobywa się z tych surowców m.in. metodą maceracji, destylacji, ekstrakcji lub wytłaczania. Gdy powstaje olejek zapachowy, ma on niezwykle mocny i czasami zbyt wyrazisty dla ludzkiego nosa zapach.
By na bazie takiego perfumiarskiego surowca mogła powstać przyjemna kompozycja, sięga się po alkohol lub wodę. Następnie tworzy się roztwór, który finalnie trafia na sklepowe półki.
To, jaka ilość olejku znajdzie się np. w alkoholu lub w wodzie, zależy od tego, czy mają powstać perfumy, woda toaletowa, czy woda perfumowana. I tak produkty o stężeniu zapachowej esencji wynoszącym:
Olejki eteryczne znajdują się także w innych pachnących produktach, które można znaleźć na sklepowych półkach. Na ich bazie produkuje się np. wodę kolońską i mgiełki zapachowe. Zawartość olejków w tych pachnidłach wynosi odpowiednio od 3 do 5% i od 1 do 3%.
Czy perfumy, woda perfumowana i toaletowa mają różne zapachy? Nie do końca. Jednak diabeł tkwi w szczegółach, a w tym przypadku w trwałości i mocy zapachu.
Perfumy wybiera tak naprawdę niewiele osób. Są to luksusowe i kosztowne produkty, gdyż do ich produkcji wykorzystuje się dużą ilość cennych olejków. Ich intensywny zapach nie będzie odpowiadać też wszystkim nosom.
Woda toaletowa i perfumowana mogą być takimi samymi kompozycjami, co oznacza, że do ich produkcji wykorzystano te same składniki i to w identycznych proporcjach. Różni je jednak moc zapachu, gdyż są to roztwory o różnym stężeniu.
Woda perfumowana pozostawia na skórze wyrazistą i trwałą woń. Można ją wyczuć nawet przez dobę. Taka trwałość zapachu jest wystarczająca dla większości osób. Mniej olejków eterycznych we flakonie powoduje też, że woda perfumowana jest tańsza niż perfumy.
Natomiast trwałość zapachu wody toaletowej szacuje się na około 3-4 godzin. Jej woń jest lżejsza, łagodniejsza i subtelna. Aby dłużej cieszyć się jej zapachem, można rozpylić ją nie tylko na skórze, ale też na ubraniach. Za wodę toaletową zapłacisz mniej niż za perfumowaną.
Producenci markowych zapachów dbają o to, aby wszystkie ich produkty spełniały oczekiwania najbardziej wymagającej grupy klientów. Dlatego są one trwałe, starannie skomponowane, a ich nuty zapachowe idealnie się uzupełniają. Na sklepowej półce może pojawić się jednak ten sam zapach w postaci wody perfumowanej i tańszej wody toaletowej. Czy tańszy oznacza w tym przypadku gorszy? Zdecydowanie nie.
Woda toaletowa ma piękny, ale lekki, eteryczny i zmysłowy zapach. Otacza ciało delikatną, zapachową mgiełką. Sprawdza się na co dzień, w upalne dni, i przyjemnie odświeża. Natomiast woda perfumowana ma mocniejszy, bardziej zdecydowany i wyrazisty bukiet zapachowy. Będzie świetnym uzupełnieniem codziennego outfitu, a także wieczorowej kreacji czy stroju na romantyczną randkę. Spodoba się osobom, które lubią akcentować swoją obecność również zapachem i traktują go jako dodatek do stylizacji.
Woda perfumowana nie jest ani lepsza, ani gorsza od toaletowej. To dwa różne produkty, które wyróżnia inna trwałość i moc zapachu. Obie opcje zapachowe mają swoich miłośników. I Ty przemyśl to, czy wolisz bardzo subtelne i lekkie zapachowe odświeżenie, czy raczej wyrazisty i trwalszy zapach wody perfumowanej.